A magyar cserkészet alapvetése

MI magyar cserkészek, az 1912 decemberében megalapított Magyar Cserkész-szövetség lelki és szellemi örökösei, a Magyar Cserkészszövetségek Fóruma alapításának 25 éves évfordulóján áttekintve és átérezve a jövő magyarságáért, benne cserkészközösségeinkért viselt felelősségünket, büszkén foglaljuk össze az alapokat, melyre cserkészközösségeink épülnek:

  1. Büszkén valljuk, és ragaszkodunk hozzá, hogy a magyar cserkészet ökumenikus valláserkölcsi alapokon nyugszik, mely – mint azt a történetünk bemutatta – nem bontható részekre.
  2. Önként vállaljuk az alapító atyáink által megfogalmazott cserkésztörvény és fogadalom derűs szigorúságát:
    1. A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond.
    2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának, embertársainak és a magyarságnak tartozik.
    3. A cserkész ahol tud, segít.
    4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.
    5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú.
    6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.
    7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik.
    8. A cserkész vidám és meggondolt.
    9. A cserkész takarékos.
    10. A cserkész testben és lélekben tiszta.

    Én …. fogadom, hogy híven teljesítem kötelességeimet, amelyekkel Istennek, Hazámnak, embertársaimnak és a magyarságnak tartozom. Minden lehetőt megteszek, hogy másokon segítsek. Ismerem a cserkésztörvényt és azt mindenkor megtartom.

  3. A magyar cserkészet sajátos eszközeivel segítjük az elmúlt század viharaiban részekre szakított nemzetünk lelki és szellemi egységének megőrzését.
  4. Hisszük, hogy cserkészetünk nemzeti karaktere, benne kiemelten is a regöscserkészettel, egyedülálló módon gazdagítja a világcserkészetet.
  5. A cserkészet alapítójával valljuk az őrsi rendszer fontosságát, és támogatjuk a magyar cserkészet egyedülálló (kiválasztás, felkészítés, megbízatás) és többszintű (őrsvezető, segédtiszt, cserkésztiszt) vezetőképzését.
  6. A cserkésztestvériség törvénye értelmében tiszteltjük és elfogadjuk más nemzetek cserkészetének sajátos hagyományait, kultúráját.
  7. Figyelemmel kísérjük a világcserkészetben végbemenő folyamatokat és folyamatosan nyomon követjük a WOSM ajánlásait.
  8. Sík Sándorral egyetemben valljuk, hogy a magyar cserkészet „önmagáért van: nem a felnőtt nemzedékből indul ki, hanem magából az ifjúságból. Az ifjúsági mozgalomban az ifjúság önmagának alkot elveket és a gyakorlati munkához szükséges berendezkedést.” De „nem szakad el a felnőttektől és nem áll társadalmon kívül (…) a cserkészet amellett, hogy újat akar, beilleszkedik a társadalomba s belülről fog hozzá javító munkájához.”

Kelt Munkácson, 2016. május 7-én.